BHS SWIM TEAM OPENS SEASON WITH WINS
HIGH SCHOOL SWIMMING
THURSDAY @ BLUEBELL AQUATIC CENTER
Girls
Cubettes 125 Lagrange 30
Cubettes 124 Giddings 24
Boys
Cubs 101 Lagrange 42
Cubs 104 Giddings 29
Results
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
1-Brenham A 2:07.41
1) Mick, Megan; 2) Sheffield, Kourtney; 3) McCain, Addison; 4) Robertson, Gracie
4-Brenham B 2:30.32
1) Clayton, Meredith; 2) Goerlitz, Jaiden; 3) Sierra, Breanna; 4) Hamff, Julie
Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay
1-Brenham A 1:46.86
1) Mackenzie, Naylor; 2) Smith, Hudson; 3) Jahns, Todd; 4) Pyle, Jacob
4-Brenham B 2:27.04
1) Falcon, Christian; 2) Burgower, Jacob; 3) Roberson, Alvin; 4) Walla, Dalton
Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
1-Mick, Megan, 2:10.26
2-Buls, Hannah, 2:13.75
Event 4 Boys 200 Yard Freestyle
1-Naylor, Mackenzie, 2:00.57
2-Tanner, Noah, 2:06.65
Event 5 Girls 200 Yard IM
2-Clayton, Meredith, 2:44.65
3-Sheffield, Kourtney, 2:44.89
4-Hohlt, Shayna, 2:58.22
Event 6 Boys 200 Yard IM
2-Pyle, Jacob, 2:14.00
Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
1-Robertson, Gracie, 27.51
2-Conner, Emily, 27.83
8-Perez, Alitza, 32.45
Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
1-Smith, Hudson, 21.87 **School Recor
5-Roberson, Alvin, 31.18
9-Burgower, Jacob, 41.19
Event 11 Girls 100 Yard Butterfly
1-McCain, Addison, 1:11.66
2-Buls, Hannah, 1:13.67
Event 12 Boys 100 Yard Butterfly
1-Jahns, Todd, 56.73
2-Tanner, Noah, 1:06.83
6-Roberson, Alvin, 1:27.50
Event 13 Girls 100 Yard Freestyle
1-Robertson, Gracie, 1:01.39
2-Conner, Emily, 1:06.07
3-Goerlitz, Jaiden, 1:06.85
Event 14 Boys 100 Yard Freestyle
1-Falcon, Christian, 59.61
2-Walla, Dalton, 1:04.35
7-Burgower, Jacob, 1:28.66
Event 16 Women 500 Yard Freestyle
1-Clayton, Meredith, 6:25.25
2-Perez, Alitza, 7:25.31
Event 16 Men 500 Yard Freestyle
1-Smith, Hudson, 4:40.88
2-Mackenzie, Naylor, 5:21.22
Event 17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
1-Brenham A 2:00.03
1) Buls, Hannah; 2) Hohlt, Shayna; 3) Sheffield, Kourtney; 4) Conner, Emily
3-Brenham B 2:25.27
1) Alvarado, Karizma; 2) Sierra, Breanna; 3) Thomas, Emma; 4) Delfin, Nikita
Event 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
1-Brenham A 1:40.58
1) Smith, Hudson; 2) Pyle, Jacob; 3) Tanner, Noah; 4) Mackenzie, Naylor
Event 19 Girls 100 Yard Backstroke
2-Mick, Megan, 1:05.60
3-McCain, Addison, 1:12.78
6-Alvarado, Karizma, 1:35.20
Event 20 Boys 100 Yard Backstroke
2-Jahns, Todd, 1:02.48
3-Falcon, Christian, 1:11.74
4-Walla, Dalton, 1:12.50
Event 21 Girls 100 Yard Breaststroke
1-Goerlitz, Jaiden, 1:25.14
2-Sheffield, Kourtney, 1:25.20
3-Hohlt, Shayna, 1:29.46
Event 22 Boys 100 Yard Breaststroke
1-Pyle, Jacob, 1:10.30
Event 23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
1-Brenham A 4:13.26
1) Conner, Emily; 2) Buls, Hannah; 3) McCain, Addison; 4) Mick, Megan
2-Brenham B 4:47.93
1) Clayton, Meredith; 2) Goerlitz, Jaiden; 3) Hohlt, Shayna; 4) Perez, Alitza
Event 24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
1-Brenham A 4:06.11
1) Jahns, Todd; 2) Tanner, Noah; 3) Walla, Dalton; 4) Falcon, Christian