WASHINGTON CO. FAIR JUDGING RESULTS

  

LIVESTOCK JUDGING RESULTS FOR 2021 WASHINGTON CO. FAIR

(Results current as of Friday, September 17th)

COLTS

GRAND CHAMPION

Ribbon Jones

RESERVE CHAMPION

Rylee Sommerlatte

 

Ribbon Jones, winner for Grand Champion Colts.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Rylee Sommerlatte, winner for Reserve Champion Colts.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

COMMERCIAL HALTER HEIFERS

GRAND CHAMPION SPRING BORN/OVERALL GRAND CHAMPION

Blaine Carmeans

RESERVE CHAMPION SPRING BORN

Ali Tiemann

GRAND CHAMPION FALL BORN/OVERALL RESERVE CHAMPION

Weston Hinze

RESERVE CHAMPION FALL BORN

Gretchen Merten

 

Blaine Carmeans, Grand Champion Commercial Halter Heifer and Grand Champion Spring Born Halter Heifer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Weston Hinze, Reserve Champion Commercial Halter Heifer and Grand Champion Fall Born Halter Heifer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Ali Tiemann, Reserve Champion Spring Born Halter Heifer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Gretchen Merten, Reserve Champion Fall Born Halter Heifer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

SCRAMBLE HEIFERS

GRAND CHAMPION OVERALL & GRAND CHAMPION AMERICAN DIVISION

McKenzie Tiemann

RESERVE CHAMPION OVERALL & GRAND CHAMPION EUROPEAN/BRITISH DIVISION

Kailyn Jacobs

RESERVE CHAMPION AMERICAN DIVISION

Jakob Sansom

RESERVE CHAMPION EUROPEAN/BRITISH DIVISION

Paige Fritsch

 

McKenzie Tiemann, Grand Champion Scramble Heifer and Grand Champion American Division Scramble Heifer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Kailyn Jacobs, Reserve Champion Scramble Heifer and Grand Champion European/British Division Scramble Heifer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Jakob Sansom, Reserve Champion American Division Scramble Heifer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Paige Fritsch, Reserve Champion European/British Division Scramble Heifer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

COMMERCIAL PEN OF HEIFERS

GRAND CHAMPION

Kenley Mikolajchak

RESERVE CHAMPION

Makenzie Wehmeyer

F1 CHAMPION

Kenley Mikolajchak

F1 RESERVE

Macie Wehmeyer

BLACK BRAHMAN CHAMPION

Wyatt Davis

BLACK BRAHMAN RESERVE

Layne Bilski

RED BRAHMAN CHAMPION

Arianna Lambert

RED BRAHMAN RESERVE

Paige Marth

AOB CHAMPION

Makenzie Wehmeyer

AOB RESERVE

Katie Mikolajchak

 

(from left) Red Brahman Champion Arianna Lambert, AOB Champion and Overall Reserve Champion Makenzie Wehmeyer, F1 Champion and Overall Grand Champion Kenley Mikolajchak, Black Brahman Champion Wyatt Davis.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

COMMERCIAL STEERS

GRAND CHAMPION

Kaylen Kruse

RESERVE CHAMPION

Corbin Janner

RECORD BOOK

Hunter Janner

GAIN TEST

Kaylen Kruse

ROOKIE OF THE YEAR

Colt Sherer

 

Kaylen Kruse, winner of Grand Champion and Gain Test in Commercial Steers.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Corbin Janner, winner of Reserve Champion in Commercial Steers.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Hunter Janner, winner of Record Book in Commercial Steers.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Colt Sherer, Rookie of the Year in Commercial Steers.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

GOATS

GRAND CHAMPION

Kenley Mikolajchak, Prairie Hill 4-H, senior at Brenham High School, daughter of Keith and Tracy Mikolajchak

RESERVE CHAMPION

Eli Saunders, Burton FFA, senior at Burton High School, son of Lloyd and Stacy Saunders

 

Kenley Mikolajchak, Grand Champion for Goats.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Eli Saunders, Reserve Champion for Goats.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

LAMBS

GRAND CHAMPION

Kendal Gurka, Prairie Hill 4-H, junior at Brenham High School, daughter of Amanda Gurka

RESERVE CHAMPION

Tanna Thiel, Burton FFA, senior at Burton High School, daughter of Amanda Thiel

Click here to view the full judging results for lambs.

Kendal Gurka, winner for Grand Champion Lambs.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Tanna Thiel, winner for Reserve Champion Lambs.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

CARCASS HOGS

GRAND CHAMPION

Ryan Rosenbaum, Burton FFA, senior at Burton High School, son of Jeremy Rosenbaum

RESERVE CHAMPION

Carl Mitz, Washington 4-H, senior at Brenham High School, son of Carl and Tami Mitz

Click here to view the full judging results for carcass hogs.

Ryan Rosenbaum, winner of Grand Champion Carcass Hogs.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Carl Mitz, winner of Reserve Champion Carcass Hogs.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

TURKEYS

GRAND CHAMPION

Addison Schramme, Sandy Hill 4-H, sophomore at Brenham High School, daughter of Chad and Lori Schramme

RESERVE CHAMPION

Katelin Seeker, Brenham FFA, sophomore at Brenham High School, daughter of Kenneth and Christin Seeker

Click here to view the full judging results for turkeys.

Addison Schramme, Grand Champion in Turkeys.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Katelin Seeker, Reserve Champion in Turkeys.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

PEN OF BROILERS

GRAND CHAMPION

Parker Hejl, Salem 4-H, third grader at Alton Elementary School, son of Laine Hejl

RESERVE CHAMPION

Emma Marth, Zionsville 4-H, junior at Brenham High School, daughter of Brandon and Kristie Marth

Click here to view the full judging results for broilers.

Parker Hejl, Grand Champion winner for Pen of Broilers.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Emma Marth, Reserve Champion winner for Pen of Broilers.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

EUROPEAN STEERS

GRAND CHAMPION / OVERALL GRAND CHAMPION STEER

McKenzie Tiemann, Burton 4-H, eighth grader at Brenham Junior High School, daughter of Wade and Julie Tiemann

RESERVE CHAMPION / OVERALL RESERVE CHAMPION STEER

Cassidy Fuchs, Burton FFA, senior at Burton High School, daughter of Luke and Melinda Fuchs

Click here to view the full judging results for European and American steers.

McKenzie Tiemann, Grand Champion winner for European Steer and overall Grand Champion Steer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Cassidy Fuchs, Reserve Champion winner for European Steer and overall Reserve Champion Steer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

AMERICAN STEERS

GRAND CHAMPION

Randa Tillman, Prairie Hill 4-H

RESERVE CHAMPION

Dawson Moran, Zionsville 4-H

 

Randa Tillman, Grand Champion in American Steers.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Dawson Moran, Reserve Champion for American Steers.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

BARROWS

GRAND CHAMPION

Kannon Koehler, Sandy Hill 4-H, sixth grader at Brenham Middle School, son of Chris and Stephanie Koehler

RESERVE CHAMPION

Houston Hodde, Burton 4-H, seventh grader at Burton Elementary School, son of Jason and Lauren Hodde

Click here to view the full judging results for barrows.

Kannon Koehler, Grand Champion winner for Barrows.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Houston Hodde, Reserve Champion winner for Barrows.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

AG MECHANICS

GRAND CHAMPION

Jakob Davis, Brenham FFA (16' entrance gate)

RESERVE GRAND CHAMPION & SHOWMANSHIP

Kade Lasagna, Brenham FFA (tailgate bench)

1st PLACE WOOD

John Brode and Mason McCoy, Burton FFA (chair)

1st PLACE METAL

McKinley Jasinski, Brenham FFA (end tables)

2nd PLACE WOOD

Alba German and Eli Saunders, Burton FFA (cattle feeder)

2nd PLACE METAL

Tryston Babich, Burton FFA (wood rack)

3rd PLACE

Aiden Griffin and Chris Harmel, Burton FFA (deer stand)

4th PLACE

Ryan Rosenbaum and Mitchell Hensley, Burton FFA (fire pit)

 

PEN OF RABBITS

GRAND CHAMPION

Kaylen Kruse, Salem 4-H, senior at Brenham High School, daughter of Jim and Hailey Kruse

RESERVE CHAMPION

Emmy Boyd, Prairie Hill 4-H, junior at Brenham High School, daughter of Kathryn Boyd and James Boyd

Click here to view the full judging results for rabbits.

Kaylen Kruse, winner for Grand Champion Pen of Rabbits.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Emmy Boyd, winner for Reserve Champion Pen of Rabbits.
(courtesy Washington Co. Fair Association)

 

SINGLE FRYERS

GRAND CHAMPION

Gavin Chovanec

RESERVE CHAMPION

Heaton Hagler

Gavin Chovanec, Grand Champion winner for Single Fryer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Heaton Hagler, Reserve Champion winner for Single Fryer.
(courtesy Washington Co. Fair Association)
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
102

One Comment

  1. Would like to see the projects as well as the animals. Sounds like some pretty awesome things built.
    If not the actual project maybe the pics and the builders?

Back to top button