WASHINGTON CO. FAIR COUNTRY CREATIONS JUDGING RESULTS

  

COUNTRY CREATIONS RESULTS FOR 2020 WASHINGTON CO. FAIR

YOUTH

Youth High Premium Exhibitor - Morgan Finke

K-3 Youth Grand Champion

Baked - Cakes - Class A - Jaxson Smith
Baked - Pies - Class B - Jaxon Schroeder
Baked  - Candy/Cookies - Class C & D - Ross Walchuk
Baked - Quick/Yeast Breads - Class E & F - Stella Church
Canned -  Juices , Fruits & Fruitbutter - Class A, B & C - Blayne Baker
Canned - Jams, Jellies,  Preserves - Class D, E & F - Cayd Wilkerson
Canned -Pickles, Relishes, Vegetables - Class G, H, & I - Cayd Wilkerson
Creative Arts - Group A (Classes A-H) - Hattie Nelson
Creative Arts - Group B (Classes I-M) - Cayd Wilkerson
Creative Arts - Group C (Classes N-U) - Stella Church
Creative Arts - Group D (Classes V-X) - Stella Church
Creative Arts - Group E (Classes Y-BB) - Hattie Nelson
Machine Sewn - Rebekkah Bircher
Needlework - Group 1 (Classes A-E) - None
Needlework - Group 2 (Classes F-I) - None
Needlework - Group 3 (Classes J-K) - None

K-3 Youth Reserve Champion

Baked - Cakes - Class A - Cayd Wilkerson
Baked - Pies - Class B - Kaylin Wade
Baked  - Candy/Cookies - Class C & D - Hailey Wickel
Baked - Quick/Yeast Breads - Class E & F - Stella Church
Canned -  Juices , Fruits & Fruitbutter - Class A, B & C - None
Canned - Jams, Jellies,  Preserves - Class D, E & F - Arabella Clay
Canned -Pickles, Relishes, Vegetables - Class G, H, & I - Molly Felder
Creative Arts - Group A (Classes A-H) - Hattie Nelson
Creative Arts - Group B (Classes I-M) - Stella Church
Creative Arts - Group C (Classes N-U) - Hattie Nelson
Creative Arts - Group D (Classes V-X) - Cayd Wilkerson
Creative Arts - Group E (Classes Y-BB) - Cayd Wilkerson
Machine Sewn - None
Needlework - Group 1 (Classes A-E) - None
Needlework - Group 2 (Classes F-I) - None
Needlework - Group 3 (Classes J-K) - None

4-8 Youth Grand Champion

Baked - Cakes - Class A - Caleigh Stewart
Baked - Pies - Class B - Braelyhn York
Baked  - Candy/Cookies - Class C & D - Brenna Wickel
Baked - Quick/Yeast Breads - Class E & F - Ethan Aschenbeck
Canned -  Juices , Fruits & Fruitbutter - Class A, B & C - Morgan Finke
Canned - Jams, Jellies,  Preserves - Class D, E & F - Kennedy Ashorn
Canned -Pickles, Relishes, Vegetables - Class G, H, & I - Kennedy Ashorn
Creative Arts - Group A (Classes A-H) - Maelee Nelson
Creative Arts - Group B (Classes I-M) - Morgan Finke
Creative Arts - Group C (Classes N-U) - Morgan Finke
Creative Arts - Group D (Classes V-X) - Morgan Finke
Creative Arts - Group E (Classes Y-BB) - Weston Wade
Machine Sewn - Morgan Finke
Needlework - Group 1 (Classes A-E) - None
Needlework - Group 2 (Classes F-I) - None
Needlework - Group 3 (Classes J-K) - Morgan Finke

4-8 Youth Reserve Champion

Baked - Cakes - Class A - Braelyn York
Baked - Pies - Class B - Morgan Finke
Baked  - Candy/Cookies - Class C & D - Morgan Finke
Baked - Quick/Yeast Breads - Class E & F - Kord Micholajchak
Canned -  Juices , Fruits & Fruitbutter - Class A, B & C - Morgan Finke
Canned - Jams, Jellies,  Preserves - Class D, E & F - Lyla Blake
Canned -Pickles, Relishes, Vegetables - Class G, H, & I - Kennedy Ashorn
Creative Arts - Group A (Classes A-H) - None
Creative Arts - Group B (Classes I-M) - Morgan Finke
Creative Arts - Group C (Classes N-U) - Gabby Smith
Creative Arts - Group D (Classes V-X) - Morgan Finke
Creative Arts - Group E (Classes Y-BB) - Morgan Finke
Machine Sewn - Morgan Finke
Needlework - Group 1 (Classes A-E) - Morgan Finke
Needlework - Group 2 (Classes F-I) - None
Needlework - Group 3 (Classes J-K) - None

9-12 Youth Grand Champion

Baked - Cakes - Class A - Eric Aschenbeck
Baked - Pies - Class B - MacKenzie Mauer-McMillan
Baked  - Candy/Cookies - Class C & D - Keely Mikolajchak
Baked - Quick/Yeast Breads - Class E & F - Hayli Williamson
Canned -  Juices , Fruits & Fruitbutter - Class A, B & C - Kenley Mikolajchak
Canned - Jams, Jellies,  Preserves - Class D, E & F - Hayden Ashorn
Canned -Pickles, Relishes, Vegetables - Class G, H, & I - Keely Mikolajchak
Creative Arts - Group A (Classes A-H) - Hayli Williamson
Creative Arts - Group B (Classes I-M) - Hayli Williamson
Creative Arts - Group C (Classes N-U) - Hayli Williamson
Creative Arts - Group D (Classes V-X) - Hayli Williamson
Creative Arts - Group E (Classes Y-BB) - Easton Wade
Machine Sewn - Kenley Mikolajchak
Needlework - Group 1 (Classes A-E) - None
Needlework - Group 2 (Classes F-I) - None
Needlework - Group 3 (Classes J-K) - None

9-12 Youth Reserve Champion

Baked - Cakes - Class A - Caroline Murphy
Baked - Pies - Class B - Kendal Gurka
Baked  - Candy/Cookies - Class C & D - None
Baked - Quick/Yeast Breads - Class E & F - Keely Mikolajchak
Canned -  Juices , Fruits & Fruitbutter - Class A, B & C - Hayden Ashorn
Canned - Jams, Jellies,  Preserves - Class D, E & F - Eliya Moldenhauer
Canned -Pickles, Relishes, Vegetables - Class G, H, & I - Keely Mikolajchak
Creative Arts - Group A (Classes A-H) - Hayli Williamson
Creative Arts - Group B (Classes I-M) - Kenley Mikolajchak
Creative Arts - Group C (Classes N-U) - Hayli Williamson
Creative Arts - Group D (Classes V-X) - Hayli Williamson
Creative Arts - Group E (Classes Y-BB) - Katie Mikolajchak
Machine Sewn - Kenley Mikolajchak
Needlework - Group 1 (Classes A-E) - None
Needlework - Group 2 (Classes F-I) - None
Needlework - Group 3 (Classes J-K) - None

Youth Sugar Free Baked Products

Grand Champion - Class G1 - Thomas Morgan
Reserve Champion - Class G1 - Logan Boeker

Youth Fabricated Metal Art 

Grand Champion - Class CC - McKinley Jasinski
Reserve Champion - Class CC - None

Photography - Youth Grand Champion

Class 1 - K thru 3rd Grade - None
Class 2 - 4th thru 8th Grade - Audrey Schmidt
Class 3 - 9th thru 12th Grade - Thomas Morgan
Class 4 - Creative - None
Class 5 - Fair Photo - None

Photography - Youth Reserve Champion

Class 1 - K thru 3rd Grade - None
Class 2 - 4th thru 8th Grade - Emma McLendon
Class 3 - 9th thru 12th Grade - Kenley Mikolajchak
Class 4 - Creative - None
Class 5 - Fair Photo - None

Quilt - Grand Champion

Youth Quilted - Class G - Madison Moran

Quilt - Reserve Champion

Youth Quilted - Class G - None

Civic Club Scrapbook - Grand Champion

Class 2 - Youth Organization - None

Individual Scrapbook - Grand Champion

Class 4 - Youth - Madison Moran

Individual Scrapbook - Reserve Champion

Class 4 - Youth - None

Art -Youth Grand Champion

K thru 3rd - Class 4 - Tom Bevers
4th thru 8th - Class 5 - Dinah Grace Neil
9th thru 12th - Class 6 - Clara Bircher

Art -Youth Reserve Champion

K thru 3rd - Class 4 - Hattie Nelson
4th thru 8th - Class 5 - Rachel Moldenhauer
9th thru 12th - Class 6 - None

Flowers - Grand Champion

Youth Class A - Specimen - Kenley Micholajchak
Youth Class B - Potted Plant - Kenley Micholajchak
Youth Class C - Hanging Basket - Kenley Micholajchak

Flowers - Reserve Champion

Youth Class A - Specimen - Morgan Finke
Youth Class B - Potted Plant - Morgan Finke
Youth Class C - Hanging Basket - None

Flower Arrangements - Grand Champion 

Class D 3, 4 & 5 - Youth - Kenley Micholajchak

Flower Arrangements - Reserve Champion

Class D 3, 4 & 5 - Youth - Morgan Finke

Vegetables - Grand Champion

Fresh - Austin Morisak
Dry - None
Fruit - Morgan Finke

Vegetables - Reserve Champion

Fresh - Morgan Finke
Dry - None
Fruit - Kenley Micholajchak

 

CONFECTIONS/EDIBLE

GRAND CHAMPION

K thru 3rd Grade - Class C: Stella Church
4th thru 8th Grade - Class D: Morgan Finke
9th thru 12th Grade - Class E: None

RESERVE CHAMPION

K thru 3rd Grade - Class C: Kaleb Stroech
4th thru 8th Grade - Class D: None
9th thru 12th Grade - Class E: None

 

CONFECTIONS/NON-EDIBLE

GRAND CHAMPION

K thru 3rd Grade - Class H: Stella Church
4th thru 8th Grade - Class I: Parker Flasowski
9th thru 12th Grade - Class J: Kenley Mikolajchak

RESERVE CHAMPION

K thru 3rd Grade - Class H: Stella Church
4th thru 8th Grade - Class I: Morgan Finke
9th thru 12th Grade - Class J: Kenley Mikolajchak

 

ALTERNATIVE FOODS

YOUTH GRAND CHAMPION

Honey - Class A: Easton Wade
Beeswax - Class B: None
Unsealed Mixes in a Jar - 4 thru 8 Class C: Morgan Finke
Unsealed Mixes in a Jar - 9 thru 12 Class C: Thomas Morgan
Homemade Wine - Class D: Kenley Mikolajchak
Syrup and Extracts - Class E: Morgan Finke

YOUTH RESERVE CHAMPION

Honey - Class A: Elliott Garnder
Beeswax - Class B: None
Unsealed Mixes in a Jar - 4 thru 8 Class C: Morgan Finke
Unsealed Mixes in a Jar - 9 thru 12 Class C: None
Homemade Wine - Class D: None
Syrup and Extracts - Class E: Morgan Finke

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
6

One Comment

All comments are moderated. We will not approve comments that:


• attack another poster or person
• demean public servants
• are political
• use curse words
• that are libelous or slanderous
• if we cannot confirm their validity
• that don’t add anything to the story

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close